İstiridye Mantarı Kompostum Beyazladı Şimdi Ne Yapmalıyım ?

ORGANİK MANTAR YETİŞTİRME EVRESİ

(MANTAR OLUŞTURMA)

Misel sarımı olduğunda istiridye mantarı oluşması için torbalara 1 cm2 iriliğinde delikler açılır. Deliklerin adedi, torbaya koyulan kompost miktarına bağlıdır. Söz konusu delikler, steril jiletle torbanın yatay kesimi ya da artı şeklinde çizilmesi ile yapılır. Kullanılan jilet, 1 bardak suya biraz çamaşır suyu katarak sterilize edilebilir.

Bu evrede istiridye mantarı taslakları hemen hemen görünmeye başlamıştır. 3-4 gün sonra bunlar süratle gelişerek, çizilen yerlerden çıkmaya başlarlar. Hasat döneminde Ortam ısısı 15-16 °C’, nem miktarı  ise % 75-85 olmalı. Bunu sağlamak için sabah ve akşam mantarların üstüne su püskürterek, nemlenmeleri sağlanmalıdır.

Misellerin ön gelişme evresinde ışığa gerek olmamasına rağmen, hasat evresinde hedeflenen irilikte ve renkte mantar edinebilmek için günde 12 saat ışığa gereksinimi vardır. Bu sebeple, gün ışığından yararlanabilir ya da beyaz ışık yayan floresanlardan kullanabilirsiniz.

1.flaşta (bir torbadan ilk kez alınan verim) genellikle toplam mantarın % 40’ını almak olasıdır. Tahmini toplam mahsul, kompost içerisindeki kuru madde miktarı kadardır.

Bir cevap yazın